WNY Unit 116 Winter Sectional

Amherst (Buffalo) NY
January 7-9, 2011


Friday Morning Open Pairs
25.5 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY; Jay Levy, Amherst NY64.24%
4.50
2


Saleh Fetouh, Buffalo NY; Donna Steffan, East Amherst NY62.42%
3.38
3


Jim Mathis, Williamsville NY; William Rushmore, Buffalo NY60.26%
4.22
4
1

Robert Padgug, Amherst NY; James Gullo, Silver Creek NY60.16%
1.90
5


Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY; Christy Kellogg, Buffalo NY59.78%
2.10
6


Daniel Gerstman - John Toy, Buffalo NY59.46%
3.17
2

Stanley Kozlowski, Clarence NY; Alberta Brown, Clarence Center NY59.38%
2.37
3
1
Arthur Matthies, East Amherst NY; John Marvin III, Buffalo NY58.65%
1.56
4/5

S Neubecker - Jeanne Gladysz, Buffalo NY58.33%
1.56
4/5

Dian Petrov, Buffalo NY; Arthur Morth, Grand Island NY58.33%
1.02
6

S Luke Danielson, Buffalo NY; Robert Andersen, Clarence NY58.25%
1.70

2
Joseph Rooney, Hamburg NY; Paul Zittel, Eden NY55.45%
1.28

3
Arthur Aronson, Renfrew PA; Bill Boardman, West Seneca NY51.12%
0.96

4
Joseph Peters, Eggertsville NY; Eugene Giorgini, N Tonawanda NY50.56%
0.72

5
Elisabeth Hutchison, St Catharines ON; Sandra Whited, Vienna WV49.52%
0.54

6
Robert Ciszak, Alden NY; David Larcom, Hamburg NY48.32%

Friday Afternoon Open Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Christine Urbanek, Tonawanda NY; Joan Rose, Buffalo NY65.03%
3.62
2


Saleh Fetouh, Buffalo NY; Brian Meyer, Cheektowaga NY62.75%
3.51
3/4
1

Howard Foster - Michael Ryan, Buffalo NY62.53%
2.38
3/4


Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY; Jay Levy, Amherst NY62.53%
2.63
5
2
1
Arthur Matthies, East Amherst NY; Sharon Chang, Williamsville NY59.91%
1.97
6
3

Diane K.M. Gordon, St Davids ON; Clyde Paul, St Catharines ON59.59%
1.48
4

Arthur Morth, Grand Island NY; Dian Petrov, Buffalo NY58.93%
1.11
5

Patricia Burns, Buffalo NY; Claire Gareleck, Snyder NY56.75%
0.85
6

John Bielinski, W Seneca NY; Diane Bielinski, West Seneca NY54.79%
1.55

2
Joseph Rooney, Hamburg NY; Paul Zittel, Eden NY52.07%
1.16

3
Robert Padgug, Amherst NY; Peter Patterson, Fort Erie ON48.91%
0.97

4
John Marvin III, Buffalo NY; Paula Rosen, Snyder NY48.80%
0.68

5
Frances Witnauer - Marie Zayan, Buffalo NY47.82%

Saturday Morning Open Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Judith Padgug, Amherst NY; Joan Rose, Buffalo NY65.58%
3.88
2


Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY; Jay Levy, Amherst NY63.94%
3.80
3
1
1
Charles Heimerl, E Amherst NY; Robert Davis, Buffalo NY59.69%
2.85
4
2
2
Paul Zittel - Linda Zittel, Eden NY58.82%
1.64
5


Saleh Fetouh, Buffalo NY; Jim Mathis, Williamsville NY58.39%
2.14
6
3

Anne Watkins, Buffalo NY; Rita Sofia, East Amherst NY57.19%
1.90
4

S Luke Danielson, Buffalo NY; Ruth Jones, Williamsville NY56.97%
1.33
5

Dale Anderson, Buffalo NY; Celine Murray, Williamsville NY56.75%
1.16
6
3
John Cullen, Fort Erie ON; Sharon Stevens, Vineland STN ON56.54%
0.76

4/5
Faith Perry, Lancaster NY; Florence Boyd, Amherst NY51.42%
1.03

4/5
Peter Shui - Penny Shui, Clarence NY51.42%

Saturday Afternoon Open Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1


Saleh Fetouh, Buffalo NY; Jim Mathis, Williamsville NY63.14%
3.13
2


Judith Padgug, Amherst NY; Beverly Cohen, Buffalo NY62.18%
2.35
3


Patricia Rasmus, Hamburg NY; Daniel Gerstman, Buffalo NY59.78%
2.95
4
1

Dian Petrov, Buffalo NY; Chongmin Zhang, Getzville NY59.62%
2.21
5
2

Robert Padgug, Amherst NY; James Gullo, Silver Creek NY59.29%
1.84
6
3
1
Peter Shui - Penny Shui, Clarence NY58.33%
1.24
4

Carol Leroux, St Catharines ON; Robert Feasley, Eden NY55.93%
0.93
5

Janet Frisch, Snyder NY; Carolyn Siracuse, E Amherst NY53.69%
1.38
6
2
Larry Soong - Dorothy Soong, East Amherst NY52.56%
1.04

3
John Cullen, Fort Erie ON; Sharon Stevens, Vineland STN ON49.20%
0.87

4
Faith Perry, Lancaster NY; Florence Boyd, Amherst NY48.72%
0.61

5/6
Marilyn Sultz, Snyder NY; Ruth Wurster, Orchard Park NY47.28%
0.51

5/6
Gary Schmitt, Buffalo NY; Gaurang Sheth, Williamsville NY47.28%

Sunday Swiss Teams
18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Diane K.M. Gordon, St Davids ON; Brian Macartney, Vineland ON; George Morrissey, Welland ON; Clyde Paul, St Catharines ON181.00
5.25
2


Jay Costello - Donna Steffan, East Amherst NY; Jay Levy, Amherst NY; Brian Meyer, Cheektowaga NY162.00
3.45
3/4


Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr - John Toy, Buffalo NY; Jim Mathis, Williamsville NY126.00
3.45
3/4


Joanne Kelley, Fredonia NY; Kathy Pollock, East Amherst NY; Judith Padgug, Amherst NY; Eugene Harvey, Lackawanna NY126.00
4.64
5
1
1
Larry Soong - Dorothy Soong - Arthur Matthies, East Amherst NY; Arthur Kean, Tonawanda NY123.00
3.48
2
2
Peter Shui - Penny Shui, Clarence NY; Chongmin Zhang, Getzville NY; Robert Padgug, Amherst NY121.00
2.61
3

Michael Ryan - Fred Yellen - Dian Petrov, Buffalo NY; Judy Graf, Clarence NY116.00
1.96
4
3
Paul Zittel - Linda Zittel, Eden NY; Joseph Rooney, Hamburg NY; Bill Boardman, West Seneca NY111.00

jb

Friday morning session winners - Jay Levy and Buddy Seidenberg Jr.- 64.24% .

cj

Friday afternoon session winners Chris Urbanek and Joan Rose - 65.03%

jj

Saturday morning winners - Judith Padgug and Joan Rose - 65.58%

sj

Saturday afternoon winners - Saleh Fetouh and Jim Mathis -  63.14%

g

Sunday Swiss A flight winners - Diane Gordon's team from Canada
(Brian Macartney-George Morrissey-Diane K.M. Gordon -Clyde Paul)

s

B/C Flight winners - Soong's team
(Arthur Kean-Dotty Soong-Arthur Matthies-Larry Soong)