Buffalo Winter Sectional

Williamsville,NY
Jan 3-5, 2014


Friday Morning Stratified
20.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Judith Padgug, Amherst NY; James Gullo, Hamburg NY 66.17%
3.88
2


John Toy, Buffalo NY; Donna Steffan, East Amherst NY 61.44%
2.91
3


Alberta Brown, Clarence Center NY; Stanley Kozlowski, Clarence NY 61.39%
2.58
4


Joan Rose, Buffalo NY; Christine Urbanek, Tonawanda NY 59.91%
1.64
5


Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY; Christy Kellogg, Buffalo NY 59.80%
1.81
6


Elizabeth Clark, East Aurora NY; Paul Libby, Tonawanda NY 59.59%
3.65
1

Harry Cheung - James Tao, Williamsville NY 59.16%
2.74
2
1
Paul Zittel - Linda Zittel, Eden NY 58.29%
2.05
3

Lana Creal - Douglas Megill, Warren PA 56.65%
1.54
4

S Neubecker - Fran Kurtz, Buffalo NY 56.22%
1.15
5

Dorothy May, Cheektowaga NY; Carolyn Siracuse, E Amherst NY 54.80%
0.87
6

Kathy Pollock, East Amherst NY; James McClure, Williamsville NY 53.22%
1.38

2
Robert Kaprove - Andrei Reinhorn, Williamsville NY 53.06%
1.04

3
William Rich - Lance Pollock, Buffalo NY 50.17%
0.78

4
Dorothy Soong - Larry Soong, East Amherst NY 47.81%
0.64

5
Kathleen Stamm, Buffalo NY; Jo Nasoff-Finton, Getzville NY 46.14%

Friday Afternoon Pairs
20.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.17
1


Judith Marshall, Buffalo NY; E Finton, Getzville NY 61.87%
3.88
2
1

Anne Watkins, Buffalo NY; Rita Sofia, East Amherst NY 61.64%
2.91
3


Joan Rose, Buffalo NY; Christine Urbanek, Tonawanda NY 60.13%
2.18
4


Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY; Christy Kellogg, Buffalo NY 59.48%
1.64
5


William Rushmore, Buffalo NY; Arthur Morth, Grand Island NY 59.37%
1.08
6/7


Elizabeth Clark, East Aurora NY; Harry Cheung, Williamsville NY 57.52%
1.08
6/7


Judy Graf, Clarence NY; Fred Yellen, Buffalo NY 57.52%
2.85
2

John Bielinski, W Seneca NY; Diane Bielinski, West Seneca NY 57.30%
2.14
3

Robert Padgug, Amherst NY; Linda Burroughsford, Fort Erie ON 55.66%
1.95
4
1
Robert Kaprove - Andrei Reinhorn, Williamsville NY 55.56%
1.46
5
2
Davis Heussler, East Aurora NY; James Easton, Williamsville NY 54.78%
1.10
6/7
3
David Larcom, Hamburg NY; Robert Lederhouse, Lockport NY 53.92%
1.18
6/7

Catherine Majewski, W Seneca NY; Tova Reinhorn, Williamsville NY 53.92%
0.92

4
Paul Zittel - Linda Zittel, Eden NY 52.40%
0.62

5
Florence Boyd, Amherst NY; Ruth Wurster, Orchard Park NY 51.09%

Saturday Morning Pairs
25.5 Tables

MPs A B C Names Score
6.00
1
1
1
David Colligan, Buffalo NY; Davis Heussler, East Aurora NY 65.22%
4.50
2


Donna Steffan, East Amherst NY; James Gullo, Hamburg NY 62.58%
3.38
3


Eugene Harvey, Lackawanna NY; Joanne Kelley, Fredonia NY 62.02%
3.27
4
2

Gaurang Sheth, Williamsville NY; Ken Meier, Orchard Park NY 61.86%
2.10
5


Christine Urbanek, Tonawanda NY; Stanley Kozlowski, Clarence NY 59.81%
1.42
6


Kathy Pollock, East Amherst NY; William Rushmore, Buffalo NY 59.78%
2.45
3

Mike Silverman, Williamsville NY; Helen Panza, Grand Island NY 59.21%
2.32
4
2
Ten-Pao Lee, Grand Island NY; Peter Shui, Clarence NY 58.25%
1.62
5

John Ziemer, Youngstown NY; Warren O'Connell , Jr, Buffalo NY 57.69%
1.16
6

Judith Padgug, Amherst NY; Fred Yellen, Buffalo NY 57.21%
1.34

3
Larry Soong - Dorothy Soong, East Amherst NY 56.97%
1.00

4
Jeffrey Bender, Ransomville NY; Richard Cramer-Benjamin, Wheatfield NY 52.34%
0.75

5
Arthur Kean, Tonawanda NY; Arthur Matthies, East Amherst NY 52.00%
0.57

6
Graham Holroyd, Webster NY; Gary Gottermeier, Fairport NY 50.96%

Saturday Afternoon Pairs
19.5 Tables

MPs A B C Names Score
5.00
1
1
1
David Colligan, Buffalo NY; Davis Heussler, East Aurora NY 62.20%
3.75
2


Jay Costello, East Amherst NY; Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY 60.93%
2.81
3


Judith Marshall, Buffalo NY; Elizabeth Clark, East Aurora NY 60.87%
2.74
4
2
2
Graham Holroyd, Webster NY; Gary Gottermeier, Fairport NY 59.51%
2.05
5
3

Chongmin Zhang, Getzville NY; Wufeng Luo, Williamsville NY 58.10%
1.54
6
4

Judith Padgug, Amherst NY; Fred Yellen, Buffalo NY 57.86%
1.15
5

S Neubecker, Buffalo NY; Judith Bailey, East Amherst NY 55.98%
1.04
6
3
Ruth Kozower - Michael Kozower, Getzville NY 55.95%
0.78

4
Florence Boyd, Amherst NY; Faith Perry, Lancaster NY 53.29%
0.62

5
Carol Bedell, Williamsville NY; Ten-Pao Lee, Grand Island NY 50.23%

Sunday Swiss Teams
23 Tables

MPs A B C Names Score
8.25
1
1

Yichuan Luo - Wufeng Luo, Williamsville NY; Chongmin Zhang, Getzville NY; Bert Feasley, Eden NY 172.00
6.19
2


Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY; Christy Kellogg - Alexander Kowal, Buffalo NY; Stanley Kozlowski, Clarence NY 139.00
4.64
3
2
1
Ten-Pao Lee, Grand Island NY; Peter Patterson - Linda Burroughsford, Fort Erie ON; David Donaldson, Williamsville NY 134.00
3.48
4
3

Michael Carney - Stewart Cramer, Pittsford NY; Jerome Weiss, Penfield NY; Guy Arie, Rochester NY 128.00
2.75
5
4

Elaine Kurasiewicz, N Tonawanda NY; S Neubecker, Buffalo NY; Tova Reinhorn - Andrei Reinhorn, Williamsville NY 125.00
2.36
6
5
2
Peter Shui - Penny Shui, Clarence NY; Larry Soong - Dorothy Soong, East Amherst NY 122.00
2.06
7


Ruth Kozower - Michael Kozower, Getzville NY; Thom Burnett - Miri Salamoneburnett, Buffalo NY 121.00