Unit 116 Fall Sectional

Williamsville, NY
Sept 12-14, 2014


Friday Morning Single
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1
1

Robert Kaprove - Paula Kotowski, Williamsville NY66.25%
2.63
2
2
1
Dorothy Soong - Larry Soong, East Amherst NY58.36%
1.97
3
3

Selina Volpatti, Niagara Falls ON; Dale Anderson, Buffalo NY57.27%
1.48
4
4
2
Ronald Henrikson, Lewiston NY; Nadine Stein, Williamsville NY57.25%
1.11
5


Fred Yellen, Buffalo NY; James Gullo, Hamburg NY57.16%
0.88
6
5

Martin Pieterse - Barbara Pieterse, Lancaster NY56.25%
0.86

3
John Welte, Amherst NY; Martha Welte, Buffalo NY45.99%

Friday Afternoon Single
7.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.00
1


Joanne Kelley, Fredonia NY; Chongmin Zhang, Getzville NY63.28%
2.39
2
1
1
Paul Zittel - Linda Zittel, Eden NY62.85%
1.79
3
2

James Gullo, Hamburg NY; Judith Bailey, East Amherst NY62.33%
1.34
4
3
2
Jan Hasselback - Carl Hasselback, Williamsville NY53.78%
1.01
5
4

Robert Padgug, Amherst NY; Thomas Koralewski, West Seneca NY52.60%
0.76
5

Judy Kaprove, Williamsville NY; Ruth Kozower, Getzville NY51.99%
0.86

3
Kathleen Stamm, Buffalo NY; Celine Murray, Williamsville NY49.41%

Friday 2-Session
23.0 Tables

MPsABCNamesScore
8.25
1
1

Douglas Megill - Lana Creal, Warren PA62.85%
6.19
2


Jerome Weiss, Penfield NY; Martin Miller, Toronto ON61.87%
4.64
3


Kathy Pollock, East Amherst NY; Roger Woodin, Rochester NY61.00%
3.48
4


Jay Levy, Amherst NY; Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY60.40%
4.27
5
2

E Finton, Getzville NY; Allen Selling, Erie PA60.08%
3.86
6
3

Tova Reinhorn - Carol Bedell, Williamsville NY57.79%
2.06
7


Jerry Manioci, Rochester NY; Mark Pascale, Getzville NY57.57%
2.40
4

Liz Bryers - Janet Glazebrook, St Catharines ON55.28%
1.90
5

Nancy Littenberg, Port St Lucie FL; Jean Macdonald, Buffalo NY54.96%
1.65
6

John Marvin III, Buffalo NY; Arthur Matthies, East Amherst NY53.00%
2.92

1
Frances Witnauer, Buffalo NY; Joan Smith, East Amherst NY52.12%
2.19

2
David Donaldson, Williamsville NY; Ed Drozen, East Amherst NY51.42%
1.64

3
William Toler, Bay Village OH; Ann Kostell, Westlake OH50.54%
1.23

4
Faith Perry, Lancaster NY; Jane Larcom, Hamburg NY49.84%
0.97

5
Marilyn Sultz, Buffalo NY; Nancy Torrell, Snyder NY48.15%

Saturday Morning Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


Christine Urbanek, Tonawanda NY; Stanley Kozlowski, Clarence NY66.77%
2.75
2


Fred Yellen - Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY61.66%
2.95
3
1

Judy Kaprove - Robert Kaprove, Williamsville NY60.16%
2.21
4
2
1
John Welte, Amherst NY; Martha Welte, Buffalo NY58.83%
1.66
5
3

Ten-Pao Lee, Grand Is NY; Hilda Fairweather, Niagara Falls ON57.39%
1.30
6
4
2
Paul Zittel, Eden NY; Ronald Henrikson, Lewiston NY57.29%
1.04
5
3
Eugene Nawotniak, Clarence NY; Joyce Greenspan, East Amherst NY54.70%
0.70
6

Helen Panza, Grand Island NY; Mike Silverman, Williamsville NY54.64%
0.73

4
Carol Bedell, Williamsville NY; Janet Dimet, Lewiston NY48.17%

Saturday Afternoon Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.67
1
1
1
Larry Soong, East Amherst NY; Ten-Pao Lee, Grand Is NY68.75%
2.00
2


Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY; Christy Kellogg, Buffalo NY65.83%
1.69
3
2
2
Davis Heussler, East Aurora NY; Thomas Koralewski, West Seneca NY55.83%
1.27
4
3

Hilda Fairweather, Niagara Falls ON; Ronald Henrikson, Lewiston NY55.00%
0.95
4

Mark Pascale, Getzville NY; Judith Bailey, East Amherst NY50.42%
0.86

3
Mary Ball, Clarence Ctr NY; Martha Quinn, Snyder NY49.58%

Saturday Open Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
6.50
1


James Bridges, Bradenton FL; Jerry Manioci, Rochester NY60.70%
4.88
2


Donna Steffan, East Amherst NY; James Gullo, Hamburg NY55.58%
4.64
3
1

Allen Selling, Erie PA; E Finton, Getzville NY54.84%
3.48
4
2

Ken Meier, Orchard Park NY; Gaurang Sheth, Williamsville NY54.76%
2.60
5


John Ziemer, Youngstown NY; Jerry Geiger, Hamburg NY54.72%
2.18
6


Saleh Fetouh, Buffalo NY; Jay Levy, Amherst NY54.12%
2.63
3
1
Graham Holroyd, Webster NY; Gary Gottermeier, Fairport NY52.62%
1.96
4

Andrew Russell, Bowmanville ON; Diane K.M. Gordon, St Catharines ON51.94%
1.61
5

Shakeel Ahmad - Manju Ceylony, Clarence Center NY48.73%
1.96
6
2
David Donaldson, Williamsville NY; Ed Drozen, East Amherst NY48.65%
1.46

3
Paula Kotowski, Williamsville NY; Christine Malarkey, East Amherst NY43.74%
1.10

4
Paula Rosen, Snyder NY; Maryann Szafran, Cheektowaga NY42.49%

Sunday Swiss Teams
25 Tables

MPsABCNamesScore
8.75
1


Kathy Pollock, East Amherst NY; Fred Yellen, Buffalo NY; Chongmin Zhang, Getzville NY; Judith Padgug, Amherst NY162.00
6.56
2


David Hemmer, East Amherst NY; Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY; Christine Urbanek, Tonawanda NY148.00
4.92
3


Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY; Christy Kellogg - Alexander Kowal, Buffalo NY; Stanley Kozlowski, Clarence NY142.00
3.69
4


Jay Costello - Donna Steffan, East Amherst NY; Robert Cannizzaro, Fairport NY; Margaret Klamp, Buffalo NY138.00
2.92
5


Phil Clark, Pittsford NY; Douglas Ross - Sam Maitra, Rochester NY; David Hunt, East Rochester NY127.00
2.50
6


Elizabeth Clark, East Aurora NY; Barbara Libby, Tonawanda NY; Harry Cheung, Williamsville NY; Gisela Browne, Ashburn VA126.00
5.48
7
1

Michael Carney - Stewart Cramer, Pittsford NY; Howard Gordon, Rochester NY; Bruce Toder, Fairport NY125.00
4.11
2
1
Shakeel Ahmad - Manju Ceylony, Clarence Center NY; Ten-Pao Lee, Grand Is NY; Gaurang Sheth, Williamsville NY124.00
3.08
3

Sandra England, East Aurora NY; Thomas Koralewski, West Seneca NY; Ted Kahn, Amherst NY; Dian Petrov, Buffalo NY112.00
2.31
4

Peter Shui - Penny Shui, Clarence NY; Ken Meier, Orchard Park NY; John Kirsits, East Amherst NY104.00
1.83
5

Andrew Russell, Bowmanville ON; Lorna Johnson, Ridgeway ON; Diane K.M. Gordon - John Mackay, St Catharines ON103.00
1.83

2
Michael Mesirov - David Donaldson, Williamsville NY; John Welte, Amherst NY; Martha Welte, Buffalo NY102.00